Strachy i lęki dziecięce – sposoby zapobiegania
o konferencji
Lęk u dziecka jest zjawiskiem naturalnym, jednym z elementów rozwoju emocjonalnego. Jednak nadmierny lęk może powodować groźne konsekwencje. O sposobach zapobiegania takiemu lękowi porozmawiamy z Agnieszką Ballą.
pytania i odpowiedzi eksperta
13:30
Mam problem z dzieckiem 6 letnim, który polega na tym, że ma trudności z wejściem do sali przedszkolnej, zawsze uczepione jest nóg mamy albo taty wtedy rodzice proszą o pomoc, natomiast nie zawsze chce wyjść do domu z przedszkola? Jak mam to interpretować?
Pytanie anonimowe
Dziecko sześcioletnie powinno prezentować postawę dojrzałości społecznej, czyli powinno wchodzić w swoje środowisko z chęcią. Istnieje możliwość, że w grupie rówieśniczej mógł nastąpić konflikt lub dziecko może nie mieć przyjaciół. Niechęć dziecka wejścia do grupy przedszkolnej jest oznaką braku poczucia bezpieczeństwa. Należy wykorzystać tutaj nagrody, aby zachęcić dziecko (np. poprzez nagrody symboliczne, uznaniowe, rzeczowe, przywilejowe). Może to spowodować, iż dziecko będzie kojarzyło wejście do sali z czymś miłym, ale należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę całą grupę. Nie należy odróżniać tego dziecka. Należy też pamiętać, że nagrody najpierw powinny być rzeczowe (np. naklejki), a później przywilejowe i uznaniowe. Wykonanie tego zadania powinno pomóc w zniwelowaniu problemu wyjścia dziecka z przedszkola, ale jeśli dziecko nie będzie chciało wyjść z przedszkola, można zastosować system, że inicjatywę przejmuje rodzic.
Agnieszka Balla
13:38
Lęk separacyjny u prawie 7-latka - mnóstwo prób poradzenia sobie z problemem ze strony nauczycieli, stres bardzo silny, objawia się somatycznie - częsty pobyt w toalecie, płacz. Najgorzej gdy pobyt w przedszkolu wiąże się ze zmianą sali, wyjściem na wycieczkę, uczestnictwem w dodatkowych zajęciach - może jakaś podpowiedź?
Pytanie anonimowe
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że funkcjonowanie rodziny dziecka nie jest prawidłowe. Proszę w delikatny sposób zebrać wywiad - być może między rodzicami dochodzi do sprzeczek lub kłótni. Istnieje też możliwość, że któreś z rodziców dziecka prezentuje postawę lękową, a dziecko przejawia to w postaci własnego lęku. Proszę też spróbować porozmawiać z nim o emocjach - złości, radości... - o tym jak je odczuwa i jak może radzić sobie ze stresem. W tym wypadku pomogłaby np. bajkoterapia - proszę spróbować posłużyć się historią z konkretniej książeczki, w której problem bohatera jest podobny. Dziecko należy przygotować też do tego, że będzie zmieniało sale - najwyraźniej wcześniej zostało postawione przed faktem dokonanym, co skutkowało utratą poczucia bezpieczeństwa
Agnieszka Balla
Powyższe pytania zostały zadane podczas czatu z ekspertem MAC po premierze e-konferencji.