Język angielski w przedszkolu

o konferencji


Wypełnij ankietę i pobierz prezentację dot. tej e-konferencji

Dzieci w wieku przedszkolnym mają wrodzoną łatwość naśladowania wymowy i odkrywania reguł językowych. Warto o tym pamiętać w kontekście ostatnich zmian dotyczących nauczania języka angielskiego w przedszkolu. O tym jak efektywnie nauczać przedszkolaki języka porozmawiamy z dr M. Szulc-Kurpaską, metodykiem i autorem podręczników językowych.

pytania i odpowiedzi eksperta


15.09.2016
16:45
Pytanie:

Chciałabym wiedzieć, czy warto wykorzystywać książki - ćwiczenia - karty pracy na zajęciach angielskiego w przedszkolu, a tym samym sadzać je na kilka minut do stolika, czy lepiej wykorzystać ten czas na zabawy, piosenki i prezentację nowych słówek na dywanie, w kole? Osobiście preferuję i opieram się podczas prowadzenia zajęć na wspólnej zabawie, na wykorzystaniu różnych gier, śpiewaniu piosenek czy oglądaniu (dzięki wykorzystaniu multimediów) krótkich bajek - historyjek. Jednak zasypywani jesteśmy przez wydawnictwa książkami. Sama nie wiem czy takie rozwiązanie jest odpowiednie dla dzieci w tym wieku. Pozdrawiam Klaudia
Klaudia Zasimuk

Odpowiedź:

Nie planujemy wprowadzać nauki czytania i pisania w języku angielskim w grupie dzieci przedszkolnych, a więc te karty pracy mogłyby tylko zawierać ćwiczenia typu Listen and colour, albo Listen and match czy Listen and order. Tego typu ćwiczenia można wprowadzać w grupach dzieci 5-6 letnich, kiedy dzieci mogą się dłużej skupić i wzrasta ich koordynacja ręka-oko. Ale zdecydowanie polecałabym dla wszystkich grup wiekowych w przedszkolu wspólną zabawę w języku angielskim, śpiewanie piosenek, gry językowe, odgrywanie scenek, czytanie bajek, czy recytowanie wierszyków, bo poprzez ruch, rytm i melodię dzieci będą zapamiętywały gotowe zwroty w języku angielskim, których z czasem będą używały samodzielnie w różnych kontekstach i z których stopniowo wyłoni się kreatywne stosowanie języka.
dr Małgorzata Szulc-Kurpaska

15.09.2016
17:17
Pytanie:

Powiedziała Pani bardzo ważną rzecz. Otóż - dzieci powinny słyszeć dobry wzorzec j. angielskiego. To w takim razie gdzie tu logika, by zmuszać nauczyciela do nauki j. angielskiego, kiedy wiadomo, że nigdy nie zrobi tego dobrze tak jak zrobi to lektor. Osoba do tego odpowiednio przygotowana. Każdy z obecnych nauczycieli będzie ten język kaleczył. Wymowa nigdy nie będzie odpowiednia, prawidłowa, będzie kaleczona, a przez to przekazywany zły, nieprawidłowy wzorzec.
Ewa Bukowska

Odpowiedź:

W świetle obecnego rozporządzenia nauczać języka angielskiego w przedszkolu może zarówno nauczyciel wychowania przedszkolnego po uzyskaniu wskazanych kwalifikacji, jak i nauczyciel specjalista (czyli absolwent filologii angielskiej). Wydaje mi się, że nie ma jeszcze nakazu aby nauczyciele wychowania przedszkolnego obowiązkowo nauczali języka angielskiego w przedszkolu. Po pierwsze wyznaczona jest dosyć odległa data (2020 rok) do uzupełnienia kwalifikacji nauczycieli wychowania przedszkolnego, możemy też oczekiwać, że wprowadzone zostaną stosowne zmiany w programach kształcenia nauczycieli przedszkolnych na poziomie uczelni wyższych oraz pozostaną nadal jeszcze nauczyciele specjaliści, którzy wobec niżu demograficznego w szkołach, poszukują pracy w przedszkolach. Na pewno jest to długi proces ale wydaje się konieczny, wobec rosnącego znaczenia języka angielskiego w życiu dzieci, które są teraz w wieku przedszkolnym, albo będą za kilka czy kilkanaście lat rozpoczynać edukację przedszkolną.
dr Małgorzata Szulc-Kurpaska

Powyższe pytania zostały zadane podczas czatu z ekspertem MAC po premierze e-konferencji.