Wykorzystanie materiałów dydaktycznych w nauczaniu języka angielskiego w przedszkolu

o konferencji


Korzystanie z materiałów dydaktycznych w trakcie nauczania języka angielskiego w przedszkolu pobudza wyobraźnie, rozwija spostrzegawczość i pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny przedszkolaków. Z jakich materiałów warto korzystać? Co wybrać? Na te oraz wiele innych pytań odpowie dr Agnieszka Szplit, wykładowca akademicki, nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu i klasach 1-3. 

pytania i odpowiedzi eksperta


02.06.2016
19:27
Pytanie:

Jestem nauczycielka z 25 letnim stażem pracy, w przedszkolu, podjęłam wyzwanie dokształcenia sie w temacie nauki języka angielskiego - z przyczyn oczywistych wynikających z rozporządzenia , ale tez dlatego ze bardzo chciałam to zrobić. Moja znajomość angielskiego jest na poziomie pre-intermediate, wiec daleko mi jeszcze do znajomosci tego języka na poziomie który umożliwił by mi zdanie egzaminu FC. Kończę dwuletnie studia podyplomowe medodyczne z zakresu nauczania języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Uczę od 1 kwietnia w 3 grupach angielskiego (nie mamy lektora), mam świadomość swoich ułomności językowych, bo metodycznie przygotowana wydaje mi sie jestem ( bazuje bowiem na wieloletniej praktyce jako nauczyciel w przedszkolu), korzystam z zakupionego pakietu MAC do języka angielskiego. Pani ekspert moje pytanie jest takie, proszę mi udzielić porady - Co powinnam zrobić aby nie zaszkodzić dzieciom w nauce języka angielskiego, mając świadomość moich ułomności językowych??? I czy mam szanse na dobre nauczenienie sie tego języka, mając 47 lat, co mówią o tym mądrzy ludzie???pozdrawiam serdecznie
Ewa Tomaszewska

Odpowiedź:

Jest Pani bardzo dobrze przygotowana metodycznie i warto podpierać się tą ogromną wiedzą. Proszę starać się przygotować zajęcia na tyle wcześniej, by miała Pani czas na to, aby je porządnie przećwiczyć – chodzi mi zwłaszcza o wymowę – gorąco polecam np. internetowe słowniki z możliwością odsłuchania wymowy danych zwrotów czy słów. Aby dobrze nauczyć dzieci języka przede wszystkim należy wykształcić u siebie poprawną wymowę. W podręczniku zwykle znajdują się też zawsze materiały do słuchania – proszę w domu przesłuchiwać je co jakiś czas – taka baza i osłuchanie się z poprawnym akcentem na pewno się sprawdzi. Jestem przekonana, że uda się to opanować, zwłaszcza, ze widzę u Pani ogromną chęć i zaangażowanie. Praca sprawia Pani wiele przyjemności, a to klucz do sukcesu. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
dr Agnieszka Szplit

02.06.2016
19:29
Pytanie:

Czy mogłaby Pani podać jakieś ciekawe propozycje pracy z dzieckiem niedostosowanym społecznie lub z zaburzeniami mowy?
Ewa Żuchowska

Odpowiedź:

To wszystko zależy o jakie zaburzenia mowy chodzi. Jedno dziecko może mieć problemy z wymową danych dźwięków, inne z określonym łączeniem – do podpowiedzenia konkretnych rozwiązań niezbędna jest dokładna diagnoza. Przy problemach z mówieniem zachęcam do intensywnych ćwiczeń z dzieckiem, jeśli jednak te dysfunkcje są poważne, zalecam konsultacje z logopeda. Jako wsparcie zachęcam do sięgnięcia po książki pani Katarzyny Bogdanowicz – głównie dot. tematyki dysleksji. Z takimi dziećmi można spróbować np. lepić litery z plasteliny czy wysypywać je z piasku. Pozdrawiam i dziękuję za pytanie.
dr Agnieszka Szplit

02.06.2016
19:53
Pytanie:

Osobiście korzystam wybiórczo z propozycji kilku wydawnictw w celu uatrakcyjnienia prezentacji omawianego zakresu tematycznego. Uzupełniam to przygotowanymi własnoręcznie materiałami dydaktycznymi - flashcardami oraz kartami pracy . Całość uzupełniam stosownymi nagraniami audio. Co Pani sądzi o takim sposobie pracy? Nadmieniam, że pracuję w oparciu o przygotowane miesięczne plany pracy i konspekty zajęć (modyfikowane w zależności od potrzeb grupy) Pozdrawiam
Ewa Jezierska-Woźniak

Odpowiedź:

Przedstawiła Pani doskonały opis procesu dydaktycznego, jaki można stworzyć. Aktywne i indywidualne podejście do pracy z dziećmi jest bardzo ważne. Bardzo dobrze planuje Pani zajęcia ze swoimi podopiecznymi. Życzę wielu sukcesów i polecam serdecznie.
dr Agnieszka Szplit

Powyższe pytania zostały zadane podczas czatu z ekspertem MAC po premierze e-konferencji.