Poznajemy tajemnice przyrody

o konferencji


Pobierz prezentację - Poznajemy tajemnicy przyrody

„Człowiek żyje tyle razy ile ma pasji” – takim cytatem otworzył swoją prezentację dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog, pisarz, dyrektor warszawskiego ZOO. O tym, jak zarazić najmłodszych pasją do przyrody opowiada w najnowszym odcinku e-konferencji MAC. Zapraszamy!

Godzinny odcinek e-konferencji dostępny do godziny 22:00

Wyłącznie w dniu premiery:

  • Możliwość wygenerowania certyfikatu uczestnictwa w e-konferencji
  • Możliwość zadania pytania ekspertowi w panelu dyskusyjnym pod oknem z filmem

Zapoznaj się z nowymi publikacjami do przyrody dla klasy 4 na rok szkolny 2017/2018

pytania i odpowiedzi eksperta


11.05.2017
17:05
Pytanie:

Dzień dobry. Mieszkam na wsi. Na łące jest słup a na nim gniazdo bocianie. niestety już 2 rok nie ma w nim bocianów gdyż wcześniej przylatują do niego dzikie kaczki. Co zrobić aby na powrót zamieszkały w gnieździe bociany. Bardzo lubię je obserwować. Jakieś 15 lat temu zdarzyła się przykra historia. Nie wiem do dziś kto ani dlaczego strzelał do bociana. To był nasz bocian. Przyleciał do mnie do domu na podwórze i zbliżał się w stronę stajni gdzie babcia doiła krowy. Wyszłam rano jej pomóc i zobaczyłam bociana. Okazało się iż jest ranny. Zaraz pojechaliśmy do weterynarza. bocian niestety nie przeżył miał przestrzeloną szyję. W gnieździe pozostała samiczka i trzy młode. Baliśmy się czy je sama wykarmi. Ale stało się coś dla mnie niebywałego. Codziennie przylatywały inne bociany około 5 bocianów siadały na dach domu i stodoły i na zmianę pomagały bocianicy wykarmić młode. Czasami na dachu siedziało ich nawet 10. Bocianięta przeżyły . To wydarzenie pamiętam do dziś. Kocham ptaki . Jednak bardzo bym chciała aby w gnieździe na powrót zamieszkały bociany.
Katarzyna Filipowicz

Odpowiedź:

TO TRUDNA SPRAWA. TRZEBA BY OBEJRZE Ć OKOLICĘ, CZY ABY COŚ SIĘ OSTATNIO NIE ZMIENIŁO. NOWA ZABUDOWA, OSUSZANIE ŁĄ LUB ICH ZARASTANIE? POZA GNIAZDEM BOCIANY POSZUKUJĄ ROZLEGŁYCH ŻEROWISK, NAJLEPIEJ PODMOKŁYCH ŁĄK I PASTWISK. JAK GNIAZDO JEST, TO JEST SZANSA. MŁODE BOCIANY POSZUKUJĄ MIEJSC DO OSIEDLENIA SIĘ. TRZEBA MIEĆ NADZIEJĘ.
Dr Andrzej Kruszewicz

11.05.2017
17:50
Pytanie:

Witam. Bardzo ciekawa e-konferencja. Nigdy nie spotkałam na swojej drodze takiego przyrodnika, który z taką pasją opowiada o otaczającym nas świecie. Pracuję w przedszkolu z grupą dzieci 2,5-3 letnią. Jak tak małe dzieci można zainteresować przyrodą? Ostatnio przedstawiłam im etap przeobrażania się gąsienicy w motyla na podstawie pięknie zilustrowanej książki "Bardzo głodna gąsienica". Widzę, że temat ich poruszył, że to właśnie taka gąsienica robi sobie domek, który potrafią już nazwać kokonem i potem wychodzi z niego jako piękny motyl. Jak mogę ich dalej zarażać tą pasją do przyrody mając na uwadze ich wiek? Pozdrawiam
Pytanie anonimowe

Odpowiedź:

OCZYWIŚCIE NAJLEPSZY JEST KONTAKT Z PRZYRODĄ. Spacery!! I OPOWIADANIE O TYM CO SIĘ NA SPACERZE SPOTYKA. POWODZENIA!!!!!!
Dr Andrzej Kruszewicz

11.05.2017
18:04
Pytanie:

Szanowny Panie! Czy mógłby Pan podzielić się ze mną jakimiś ciekawostkami dotyczącymi bocianów (białych i czarnych) oraz pszczół? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ewa Witczak

Odpowiedź:

OJ, TO OGROMNE TEMATY! WĘDRUJĄ PO 500 KM DZIENNIE, NA POŁUDNIE OD SAHARY, CZYLI JAKIEŚ 12 TYSIĘCY KM, W CZASIE ZIMOWANIA ZJADAJĄ SZARAŃCZĘ A U NAS GŁOWNIE GRYZONIE, DŻDŻOWNICE, RYBY, PLUS NIECO ŻAB WIOSNĄ I JASZCZUREK LATEM. A PSZCZOŁY – TO OGROMNY TEMAT. O BOCIANACH JEST WIELE W MOJEJ KSIĄZCE PT. PTAKI POLSKI, TOM PIERWSZY, A O PSZCZOŁACH PROPONUJĘ STARE KSIĄŻKI O PSZCZELARSTWIE. WIDZIAŁEM OSOBĘ KTÓRA NA RYNKU W SŁAWATYCZACH SPRZEDAWAŁA MIÓD I MIAŁA W SZKLANEJ RAMCE PLASTER Z PSZCZOŁAMI, W TYM Z KRÓLOWĄ I OBŁĘDNIE O TYCH PSZCZOŁACH OPOWIADAŁA. ZAPEWNE KAŻDY PSZCZELACH MOŻE GODZINAMI OPOWIADAĆ O PSZCZOŁACH I ICH ŻYCIU. JA NA PSZCZOŁACH SIĘ NIE ZNAM.
Dr Andrzej Kruszewicz

11.05.2017
18:21
Pytanie:

Witam Pana serdecznie. Jak miło Pana widzieć i słyszeć, mimo, że dziś nie piątek i nie audycja pana Mana.!!!! Moje pytanie: Czy prowadzi Pan zajęcia dla uczniów klas I-III na terenie ZOO warszawskiego? Mimo , że jestem nauczycielem klasI-III z Pabianic, to chętnie zorganizuję wycieczkę , której celem oprócz Warszawy, będzie udział w takim spotkaniu. a może czasem wyrusza Pan na prowincję z kagankiem oświaty płonącym Pana pasją?
Mariola Malinowska

Odpowiedź:

ABY DOTRZEĆ DO MŁODSZYCH KLAS TRZEBA MIEĆ PRZYGOTOWANIE. MI MALUSZKI SPRAWIAJĄ TRUDNOŚĆ. WYTRZYMUJĄ ZALEDWIE 30 MINUT, ALE JAK PRZYJEDZIE PANI Z WYCIECZKĄ DO NASZEGO ZOO, TO COŚ PRZYGOTUJĘ…
Dr Andrzej Kruszewicz

11.05.2017
19:41
Pytanie:

Bardzo serdecznie dziękuję za wykład a właściwie opowieści o przyrodzie pasjonaty. Moje pytanie brzmi jak rozbudzać, wspierać dziecięce przyrodnicze pasje? Jak to praktycznie robić w dzisiejszych czasach kiedy dzieci siedzą przed komputerem, laptopem, tabletem? Pozdrawiam serdecznie pozdrawiam Białostoczanina - pozdrawiam Białostocczanka :-)
Pytanie anonimowe

Odpowiedź:

JAK MIŁO! OCZYWIŚCIE NAJLEPSZE SĄ SPACERY W PRZYRODĘ, A TEJ W BIAŁYMSTOKU I OKOLICY NIE BRAKUJE. STAWY DOJLIDZKIE, ZWIERZYNIEC I OKOLICE, PARK PRZY PAŁACU BRANICKICH, TO CUDOWNE MIEJSCA. TRZEBA TYLKO POKAZYWAĆ CUDEŃKA I O NICH OPOWIADAĆ.
Dr Andrzej Kruszewicz

Powyższe pytania zostały zadane podczas czatu z ekspertem MAC po premierze e-konferencji.